Харчування школярів

Шкільний вік — це час, коли організм дітей інтенсивно росте і розвивається, як у фізичному, так і розумовому аспекті. У школі у багато разів зростають навантаження на нервову систему дитини, адже саме тут вона навчається правилам дорослого життя і самостійності. Враховуючи темпи росту організму дитини і зростаючі на неї навантаження в школі, дуже важливо правильно організувати харчування школяра і бути завжди в курсі того, наскільки збалансовано його денний раціон.

Більшість працюючих батьків дають дитині гроші для харчування в шкільній їдальні, а після робочого дня цікавляться його успіхами на уроках. А над тим, чим харчувався дитина цілий день, вони якось не замислюються. Багато дітей не приділяють належної уваги правильному харчуванню і втамовують голод перекусами, вживаючи в їжу шкідливі для здоров’я продукти, які купують на гроші, видані батьками для харчування в їдальні. Під тиском телевізійної реклами уявлення дітей про здорове харчування змінилося в гіршу сторону.

Діти не бажають їсти в їдальні і віддають перевагу чіпсам, гамбургерам, сосисок у тісті, картоплі фрі, шоколадні батончики і газованих напоїв. Перекушуючи сухомятку, мозок дитини отримує помилковий сигнал, що він ситий. У дитини зникає апетит, а потрібних організму поживних речовин, мікроелементів і вітамінів він не отримує. Крім того, харчування сухомятку є причиною розвитку у дітей гастритів, захворювань щитовидної залози, погіршення зору та інших хронічних захворювань. Через дефіцит білка і вітамінів в організмі у дитини знижується успішність, вона дуже швидко втомлюється на уроках. Крім того, незбалансоване харчування веде до порушення процесу зростання і постійного зараженню дітей інфекційними захворюваннями.

З дитинства треба виробити у дітей звичку харчуватися п’ять разів на день, з них три — гарячими стравами. Діти повинні дотримуватися наступний режим харчування: сніданок, другий сніданок, обід, полуденок і вечерю. Батькам з вечора слід поцікавитися тим, що хотів би з’їсти дитина вранці. Зазвичай всі діти, прокинувшись рано вранці, не хочуть їсти. Лаяти дитину перед школою і примушувати його їсти не треба. Самий поживний і корисний сніданок для дитини — каші. Народна кулінарія пропонує найширший асортимент каш, тому підібрати найбільш смачний варіант для вашої дитини не складе багато праці. Можна приготувати вівсяну, гречану, манну або рисову кашу, щоб зацікавити дитину їжею покладіть в каші шматочки фруктів. Наприклад, бананів, хурми, яблук, винограду, курагу або родзинок.

З напоїв вранці школяреві приготуйте чай, компот або   какао.Запропонуйте дитині воду, молоко або 100%-вий фруктовий сік і захистіть її від напоїв з підвищеним вмістом цукру і кофеїну. Це допоможе йому підтримувати нормальну вагу, і збереже зуби здоровими протягом багатьох років.
       Змішайте фруктовий сік з мінеральною водою і запропонуйте цей напій замість традиційних фруктових газованих вод, які сприяють збільшенню ваги. За даними досліджень, щоденне вживання хоч би одного стакана солодкої газованої води значно збільшує ризик ожиріння. До того ж газовані напої шкідливі для зубів, тому що кислотність руйнує зубну емаль, а цукор лише прискорює цей процес.

Пийте соки! Свіжовичавлений сік – важливе джерело поживних речовин, таких необхідних дітям. Він містить велику кількість вітаміну C, часто збагаченого кальцієм. А враховуючи солодкий смак соку, навіть найпримхливіші діти насолоджуються ним. Дуже важливо потягувати соки маленькими ковтками, а не жадібно ковтати їх.

ХАРЧУВАННЯ ПРОТЯГОМ ДНЯ

На сніданок обов’язково дайте гарячу страву — з м’якого сиру (сирники, ліниві вареники), яйця (омлет, яєшня, відварене яйце), м’ясну (відварене або тушковане м’ясо, парові котлети), з крупів (вівсянку, гречану, рисову каші). Як пиття добрі молоко, чай з трав (ромашки, м’яти). Доречне доповнення — свіжі овочі або фрукти (морква, буряки, яблука). Таке меню посилить роботу мозку, серця і буде джерелом енергії.

Важливо, щоб дитина після другого уроку в школі отримувала ще один сніданок (звичайно, це молоко чи сік, булочка, печиво тощо), тоді вона менше втомлюватиметься і краще сприйматиме шкільну науку. Із собою дайте дитині яблуко (містить вітаміни), печиво (вуглеводи), пиріжок з овочевою начинкою, бутерброд з твердим сиром (джерело кальцію), відвареним м’ясом чи рибою (білок, що міститься в них, потрібен для росту).

На обід дайте побільше овочів (сирих або у вигляді салатів), щоб запрацював кишечник і «звільнився» від зайвого (адже дитина через намагання всюди встигнути могла «пропустити» в школі момент, коли їй хотілося в туалет). Також запропонуйте гарячу першу страву (не надто об’ємну, щоб були сили впоратися з другою), на друге — м’ясну або рибну страву з гарніром (картопля, макаронні вироби). На солодке — фруктовий сік чи свіжі фрукти, компоти з сухофруктів. Дитячий організм має відновитися після уроків і зарядитися енергією до вечора (адже потрібно накопичити сили, аби виконувати домашні завдання, йти на додаткові курси тощо).

Вечеря має бути легкою (молочно-круп’яні, овочеві, яєчні страви, з м’якого сиру), щоб органи травлення могли відпочити, коли шлунок не перевантажений їжею, що довго засвоюється (наприклад, білковою, до речі, страви з м’яса або риби збуджують нервову систему), тоді й сон буде міцнішим і здоровішим. Фрукти й овочі на вечерю поповнять організм вітамінами.